Hayatın İçinde Nefes

Açık ve bağlantılı bir nefesle dolu dolu bir yaşam deneyimi için doğru nefes tekniğini hayatın her anına yaymalısınız. Birkaç nefes seansının ardından yaşanan dinginlik, denge, sevgi, huzur gibi duyguların sürekli olması için günlük hayatın içinde doğru şekilde nefes almak önemlidir.  Bedenimiz alışkanlıklardan oluşur; bilinçaltında ne kadar büyük değişim meydana gelirse gelsin, bu, bedensel seviyede deneyimlenmediği (eski alışkanlıklara bağlı kalındığı) sürece her şey bir ilüzyondan ibaret olarak kalır.

Fakat aşağıda anlatacaklarımı uygulayarak çok efor harcamadan hayatınızda mucizeler yaratabilirsiniz:

  • Her sabah uyanırken, henüz yataktan kalkmadan yalnızca 5 dakika boyunca tatlı bir gülümsemeyle ağızdan derin nefesler alıp rahatlayarak vermek güne daha enerjik başlamanızı sağlar.
  • Her akşam uykuya dalmadan önce yalnızca 3 dakika boyunca tatlı bir gülümsemeyle ağızdan derin nefesler alıp rahatlayarak vermek bedeninizin uykuya dalması için ihtiyaç duyduğu rahatlamayı sağlar.
  • Masa başında ve yoğun çalışıyorsanız yalnızca 1 dakika gözlerinizi kapayıp omurganızı dik tutararak ağzınızdan 10 adet derin nefes alıp rahatlayarak vermek çalışmanızın daha verimli bir şekilde ilerlemesini sağlar.
  • Yoğun duygular karşısında ani tepkiler vermek yerine, bu durum veya kişi karşısında kısa bir müsaade isteyerek farklı bir senaryo yaratabilirsiniz. Yalnızca 3 dakika boyunca gözlerinizi kapatarak içinize, canınızı acıtan duyguya 100% odaklandığımızda bu duygunun belli bir seviyeye yükselerek sonunda normalize olduğunu görürsünüz. 100% deneyimlemeye izin verdiğiniz bu duyguya, 3 dakika boyunca ağızdan derin nefesler alıp gülümseyerek ve rahatlayarak verdiğinizde ise o duygunun altında saklı kalmış bilgiyi almaya açılmış olursunuz.
  • Yürüyüş yaparken, çorba karıştırırken, yerleri süpürürken (veya sabit bir ritimde tekrar eden davranışlardan oluşan herhangi bir aktivitede) nefesinizi hareketlerinizle senkron hale getirebilir, örneğin 4 harekette (4 adım, 4 karıştırış gibi) bir nefes alarak 4 harekette verebilirsiniz. Böylece yaptığınız aktivite daha dingin, sakin ve meditatif hale gelmiş olur. Bu alış verişin süresini uzatarak (8 harekette alıp 8 harekette vermek gibi) nefesinizi yavaşlatabilirsiniz. 1 dakikada aldığımız nefes sayısı azaldıkça andaki farkındalığınız da o kadar artacaktır.
  • Gün içinde sık sık (örneğin saat başı) karın bölgenize nefes alıp almadığınızı kontrol edebilirsiniz. Bunun için alarm kurarak kendinize hatırlatabilirsiniz. Karna nefes almak böylece alışkanlık haline dönüşecektir. Aynı alarm ile dik oturup oturmadığınızı, kaşlarınızı çatıp çatmadığınızı, çenenizi sıkıp sıkmadığınızı da kontrol edebilir, aldığınız nefeslerle hepsini olması gereken en doğal ve rahat haline bilinçli bir şekilde getirebilirsiniz. 🙂
  • Ses çıkarmak nefes vermenin sesli halidir. Nefesinizi ses çıkararak vermek çıkardığınız sesin (sesli harfin) türüne göre bedeninizin farklı bölgelerinde rahatlamaya sebep olur. Bazı sesler alt karın bölgesini rahatlatırken, bazıları kaburgaların altını, kimisi göğsü, kimisi boğazı veya başı rahatlatabilir. Kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği rahat bir ortamdaysanız ağzınızdan derin nefesler alıp , neşe ve keyif ile “aaaaaah”, “oooooooh”, “uuuuuuuh” gibi yüksek titreşimli sesler çıkararak vermeniz harika bir rahatlama yaratacaktır. 🙂 Bu seslerden kendinize doğaçlama bir beste yapıp şarkı haline söyleyebilirsiniz de. 🙂
  • Nefesinizin açık kalmasına yardımcı olacak bir diğer egzersiz de kahkaha atmaktır. Günde yalnızca 5 dakika sesli bir şekilde kahkaha atarak nefesinizin genişlemesini, hücrelerinizin yaşam enerjisi ve neşe ile dolmasını, hormonal sisteminizin düzenlenmesini, hatta kan değerlerinizin optimum seviyeye gelmesini sağlayabilirsiniz.

HER ŞEYDEN DAHA ÖNEMLİSİ HER NEFESTE KENDİNİZİ DAHA ÇOK SEVİN!